Analiza diety Ady #PodOkiemDietetyka
- 11 maja, 2018
- od
- Viola Urban
Od 2 dni Ada wrzuca screeny z aplikacji Samsung Health na naszą grupę Pod Okiem Dietetyka. Pierwszego dnia było bardzo źle, później trochę lepiej, a dzisiaj już prawie dobrze. Pomyślałam sobie, że to jest genialny temat na bloga i to nie na jeden wpis, tylko cykl z ogromnym potencjałem! Na co dzień analizuję dzienniczki żywieniowe pacjentów, ale nigdy nie opublikowałam niczego na blogu. Z Adą znamy się prywatnie i zgodziła się na to, żebym przeanalizowała jej jadłospis na forum bloga.
Tak wygląda dzisiejszy jadłospis Ady
Śniadanie: zielone smoothie
- jarmuż 50g
- ananas 80g
- jabłko 75g
- banan 100g
2 śniadanie: owsianka na jogurcie
- kiwi 76g
- miód 10g
- jogurt naturalny gęsty 2,8% 220g
- płatki migdałów 10g
- chia 5g
- płatki owsiane błyskawiczne 60g
obiad: polędwica z warzywami + ryż
- pietruszka 15g
- ryż brązowy 100g
- pomidory bez skóry dawtona 100g
- olej rzepakowy 20g – dopisany przeze mnie po dokładniejszym wypytaniu na czym była smażona wołowina ;)
- cebula 50g
- czerwona papryka 70g
- polędwica wołowa 150g
- cukinia 50g
- czosnek 3g
popołudniowa przekąska: jogurt z owocami
- chia 10g
- miód 10g
- jagody mrożone 50g
- banan 60g
- jogurt zott 100g
kolacja: sałatka z kaszy jaglanej z kurczakiem grillowanym
- pierś indyka 100g
- rukola 50g
- pomidory koktajlowe 100g
- pestki dyni 10g
- kasza jaglana 50g
- tofu 40g
Aplikacja Samsung Health pokazała to:
A mój profesjonalny program do liczenia diet podał to:
Jak widać aplikacja przekłamała ilość żelaza i wapnia w diecie Ady. Prawdopodobnie niektóre produkty obecne w aplikacji nie miały przypisanej wartości mikroelementów. Makro wyszło Adzie bardzo dobrze. Można powiedzieć, że książkowo (20/30/50). Pochwała należy się za pięknie pokryte zapotrzebowanie na wapń, magnez, cynk, żelazo, witaminę B12. Dominują jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Jest też ładnie zbilansowana proporcja kwasów omega:3 do omega:6. Ta dieta nie jest zła, ale jeśli miałabym się do czegoś przyczepić, to:
- w diecie jest bardzo dużo owoców – po podsumowaniu cukrów i dwucukrów wystepujących w diecie okazuje się, że jest ich ponad 80g (miód, owoce, laktoza z jogurtu), co daje nam około 15 % energii pochodzącej z cukrów. Rekomendacje mówią, aby nie przekraczać 10%. Najlepiej będzie jeśli wyeliminujemy miód, zmniejszymy ilość owoców (zwłaszcza bananów)
- śniadanie w postaci kwaśnego koktajlu to dla żołądka dosyć duży czynnik stresowy. Sugeruję zamienienie kolejności drugiego śniadania z pierwszym. Koktajl bardziej pasuje jako przekąska niż śniadanie.
- w tym jadłospisie jest bardzo dużo błonnika, bo ponad 40 g. Wynika to ze sporej ilości produktów roślinnych, brązowego ryżu oraz nasion chia. Sugerowałabym zrezygnowanie z 1 łyżki nasion oraz zamienienie ryżu brązowego na ryż basmati. Co za dużo to niezdrowo, błonnik też należy kontrolować, ponieważ utrudnia wchłananie składników mineralnych.
- dobrze byłoby, gdyby pojawiło się jakieś źródło witaminy D np. makrela, łosoś, szprotki albo żółtka jaj. W diecie są aż 3 posiłki na słodko, warto byłoby zamienić jeden z nich na wytrawny np. kanapki z rybą albo jajkiem gotowanym.
Jak Wam się podoba pierwszy wpis z tego cyklu?
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!