Zakupy Dietetyka #2 – owsianka, napój z baobabem, jogurt naturalny i…
- 29 stycznia, 2018
- od
- Viola Urban
- W dzisiejszym cyklu Zakupy Dietetyka odcinku występują
- Zakupy Dietetyka: napój sojowy Pilos z Lidla
- Zakupy Dietetyka: jogurt naturalny BIO Organic Milbona
- Zakupy Dietetyka: owsianka proteinowa fit & GO
- Zakupy Dietetyka: napój z owocem baobabu i mango Matahi
- Zakupy Dietetyka: Chrup buraka Crispy natural
- Zakupy Dietetyka: Pieczywo chrupkie kukurydziano-jaglane Tovago
Najwyższa pora na reaktywację cyklu. Dzisiaj recenzja aż sześciu produktów pozycjonujących się na zdrowe i odżywcze. Przyjrzymy się z bliska etykietom – w szczególności składom i tabelom wartości odżywczej. Zapraszam na drugą odsłonę cyklu Zakupy Dietetyka. Pamiętajcie, że pokazywane w tym cyklu produkty wybieram specjalnie w taki sposób, aby pokazać Wam, że nie wszystko złoto co się świeci. W cyklu pojawiają się zarówno perełki, jak i produkty, które tylko udają wartościowe.
W dzisiejszym cyklu Zakupy Dietetyka odcinku występują
- napój sojowy Pilos – Lidl
- jogurt naturalny BIO Organic Milbona – Lidl
- owsianka proteinowa fit & GO – kupiona w Lidlu (być może dostępna też w innych miejscach)
- napój z owocem baobabu i mango Matahi – dostępny w sieci Piotr i Paweł, Auchen i online
- chrup buraka Crispy natural – kupione w Lidlu, ale można kupić też w innych sieciach
- pieczywo chrupkie kukurydziano-jaglane Tovago – Lidl, ale można też kupić w innych sieciach
Zakupy Dietetyka: napój sojowy Pilos z Lidla
Nazwa: Napój sojowy z dodatkiem wapnia, witamin B2, B12, D, UHT.
Skład: woda, obrane nasiona soi (6,4%), fosforan wapnia, maltodekstryna, stabilizator: guma gellan, witaminy: ryboflawina (B2), B12, D.
Tabela wartości odżywczej (w 100 ml produktu)
- Kalorie 37 kcal
- Białko 3,5 g
- Tłuszcze 1,9 g
- w tym tłuszcze nasycone 0,3 g
- Węglowodany 0,8 g
- w tym cukry 0,6 g
- Błonnik 0,8 g
- Sól 0,05 g
- Witamina D 75 μg (15% NRV)
- Ryboflawina 0,21 mg (15% NRV)
- Witamina B12 0,38 μg (15% NRV)
- Wapń 120 mg (15% NRV)
Opakowanie: opakowanie typu Tetra Pack – neutralne dla zdrowia.
Czym chwali się producent
- bez dodatku cukru* (zawiera naturalnie występujące cukry)
- wapń i witaminy B2, B12 i D
- odpowiedni dla wegetarian
- nie zawiera laktozy
Wady i zalety
Zalety
- niezbyt wysoka kaloryczność
- odpowiedni dla osób z alergią na białka mleka krowiego
- odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy
- niska zawartość cukrów i węglowodanów ogółem (niższa niż w przypadku mleka krowiego)
- wysoka zawartość białka porównywalna z mlekiem krowim
- neutralny smak
- dobra konsystencja
- możliwość spienienia
- dobra cena
- dodatek witamin
Wady
- dodatek stabilizatora gumy gellan (wprawdzie nie jest to substancja szkodliwa, ale u osób wrażliwych i przy wysokim spożyciu może powodować wzdęcia, biegunki i inne objawy ze strony układu pokarmowego)
- dodatek maltodekstryny – jest wprawdzie śladowy, ale zwracajcie na to uwagę przy innych produktach, ponieważ maltodekstryna ma indeks glikemiczny wyższy niż cukier i błyskawicznie ulega trawieniu do cukrów prostych. Na ten dodatek powinni zwrócić szczególną uwagę cukrzycy i osoby cierpiące na insulinooporność. Pamiętajcie, że maltodekstryna nie jest klasyfikowana jako cukier, a zachowuje się w organizmie analogicznie, zatem nawet jeśli w tabeli wartości odżywczej nie ma dużo cukrów, ale jest sporo węglowodanów, z czego spora ich część może być maltodekstryną – podejdź do takiego produktu ostrożnie. W przypadku tego napoju nie jest to aż tak negatywną cechą.
- produkt UHT, czyli możemy spodziewać się, że pomimo obecności dodatku pewnej ilości witamin, część z nich ulega degradacji po wpływem procesu sterylizacji. Większość napojów roślinnych poddawana jest temu procesowi, ale jeśli uda Wam się kupić produkt tylko i wyłącznie pasteryzowany, to będzie to lepsze rozwiązanie.
- Źródłem wapnia w tym napoju jest fosforan wapnia, który jest solą o bardzo niskiej przyswajalności. Chociaż producent deklaruje, że szklanka tego napoju dostarcza około 300 mg wapnia, to tak naprawdę wchłanialność tego pierwiastka nie przekracza kilku procent. Kupując napój sojowy szukajmy raczej węglanu wapnia lub dodatku alg Lithothamnium.
- Na opakowaniu napisano, że jest to produkt odpowiedni dla wegetarian. Nie wspomniano o weganach. Chociaż w składnikach nie wymieniono produktów pochodzenia zwierzęcego, to nie ma pewności czy w procesie technologicznym ich nie wykorzystano. Zapytałam producenta – odpisali, że produkt jest wegański i niedługo zmiana zostanie wprowadzona na opakowanie.
- lekko „mączny” posmak
Cena: 3,99 zł / 1 l. (cena promocyjna)
Ostateczna opinia
Zważywszy na fakt, że fortyfikacja wapniem została wykonana za pomocą soli fosforanowych, które nie spełniają swoje funkcji, nie polecam tego produktu jako dobrego źródła wapnia. Jeśli natomiast dieta obfituje w inne produkty bogate w wapń lub stosowana jest suplementacja, można rozważyć jego okazjonalne włączenie do diety. Dla wegan, którzy dysponują niedużym budżetem, może to być produkt zastępujący mleko, ponieważ zawiera sporo białka.
Zakupy Dietetyka: jogurt naturalny BIO Organic Milbona
Nazwa: Bio jogurt naturalny. Produkt rolnictwa ekologicznego.
Skład: mleko pełne, mleko w proszku odtłuszczone, kultury bakterii fermentacji mlekowej (Streptococus thermophilus. Lactobacillus bulgaricus).
Tabela wartości odżywczej (w 100 g produktu)
- Kalorie 75 kcal
- Białko 5 g
- Tłuszcze 3,8 g
- w tym tłuszcze nasycone 2,4 g
- Węglowodany 4,7 g
- w tym cukry 4,7 g (laktoza)
- Błonnik –
- Sól 0,15 g
Opakowanie: plastikowy kubeczek z aluminiowym wieczkiem. Standard dla jogurtów. Gorsze rozwiązanie niż opakowanie szklane, ale nie będziemy czepiać się o szczegóły.
Czym chwali się producent
- certyfikat rolnictwa ekologicznego
Wady i zalety
Zalety
- wyprodukowany z mleka ekologicznego
- wyszczególniono szczepy bakterii jogurtowych
- delikatny smak
- dobra konsystencja
- naturalna zawartość tłuszczu
- stosunkowo wysoka zawartość białka
- niewygórowana cena jak na jogurt z certyfikatem ekologicznym
- subiektywnie: dla mnie plusem jest mini opakowanie, ponieważ rzadko mam ochotę zjadać na raz 200-250 g jogurtu, opakowanie 150 g jest dla mnie idealne.
Wady
- dodatek mleka w proszku – jest to produkt wysokoprzetworzony, który nie jest niezbędny do wyprodukowania jogurtu i dodatkowo podwyższa zawartość laktozy w produkcie, co może stanowić problem u osób z nietolerancją tego dwucukru
- wyprodukowano w Niemczech – o ile jestem w stanie zrozumieć sprzedaż egzotycznych produktów wyprodukowanych w krajach innych niż Polska, tak jogurt, który przebył setki kilometrów, aby trafić do naszych sklepów jest średnio udanym pomysłem. Polskie mleko jest doskonałe i powinniśmy starać się dbać o mniejsze lub większe lokalne mleczarnie.
Cena: 1,39zł / 150 g
Ostateczna opinia
Jeśli nie macie problemów z tolerancją laktozy i nie macie bzika na punkcie niepotrzebnych dodatków do żywności oraz lokalności, to możecie kupić ten jogurt. Osobiście unikam dodatku mleka w proszku w produktach fermentowanych i częściej sięgam po polski nabiał fermentowany.
Zakupy Dietetyka: owsianka proteinowa fit & GO
Nazwa: Owsianka wysokobiałkowa – mieszanka płatków owsianych z mlekiem w proszku, odtłuszczonym koncentratem białek mlecznych, suszonymi czarnymi jagodami nasyconymi sokiem jabłkowym i kawałkami liofilizowanego granatu.
Skład: płatki owsiane (40%), mleko w proszku odtłuszczone (17%), koncentrat białek mlecznych (16,8%), cukier puder trzcinowy [cukier trzcinowy, tapioka – skrobia z manioku], białko owsa, suszone czarne jagody nasycone sokiem jabłkowym (5%) [ czarne jagody (3%) koncentrat soku jabłkowego, olej słonecznikowy, aromat] kawałki liofilizowanego granatu (2%), aromaty.
Produkt może zawierać orzeszki ziemne i inne orzechy, soję oraz nasiona sezamu.
Tabela wartości odżywczej (w 1 porcji 70 g produktu)
- Kalorie 258 kcal
- Białko 21 g
- Tłuszcze 3,4 g
- w tym tłuszcze nasycone 0,6 g
- Węglowodany 34 g
- w tym cukry 17 g
- Błonnik: 3,7 g
- Sól 0,58 g
Opakowanie: Plastik 05 PP i aluminiowe wieczko. Standardowe rozwiązanie dla tego typu przekąsek. O ile plastik ten jest bezpieczny w normalnej temperaturze, tak w wysokich temperaturach szybko się rozkłada. Sugeruję zalewanie owsianki wrzątkiem w naczyniu innym niż to opakowanie.
Czym chwali się producent
- wysoka zawartość białka
- źródło błonnika
- czarne jagody i granat
Wady i zalety
Zalety
- wygodne opakowanie
- wysoka zawartość białka
- dodatek białka owsianego
Wady
- spora zawartość cukru stanowiąca połowę ilości węglowodanów ogółem
- dodatek mleka w proszku
- śladowa ilość owoców wynosząca 3,5 g suszonych jagód i około 1 g w jednostkowym opakowaniu
- dodatek ukrytych źródeł cukru w postaci zagęszczonego soku jabłkowego
- plastikowe opakowanie do zalewania wrzątkiem – nie podoba mi się ten pomysł. O ile plastik oznaczony symbolem 05 PP w temperaturze pokojowej można uznać za bezpieczny, tak sugerowanie podgrzewania go do temperatury 100° C, to moim zdaniem niefortunny pomysł.
- nieprecyzyjnie opisane aromaty – nie napisano, że są naturalne, a zatem możemy się domyślać, że są to aromaty sztuczne.
- niestety nawet smak nie rekompensuje tych wszystkich minusów – jako fanka naturalnych smaków nie jestem w stanie zjeść z przyjemnością czegoś, co smakuje tak jak ta owsianka.
Cena: 2,99 zł / 70 g (około 200 g owsianki po przygotowaniu)
Ostateczna opinia
O ile jestem w stanie zrozumieć, że ktoś sięga po takie produkty podczas górskich wycieczek albo biwaków, tak nie jestem w stanie pojąć jak można codziennie do pracy brać właśnie to. Z takim składem zdecydowanie odradzam. Jeśli chcecie mieć coś wysokobiałkowego to kupcie sobie naturalna odżywkę białkową na bazie serwatki i dodajcie ją do nocnej owsianki. Do tego garść dowolnych owoców i genialny, prosty, naturalny posiłek gotowy. Ja tego nie kupuję. Nawet w smaku nie jest przekonujące…
Zakupy Dietetyka: napój z owocem baobabu i mango Matahi
Nazwa: napój z owocem baobabu
Skład: ponownie uwodniona pulpa z owocu baobabu (woda, suszona pulpa z owocu baobabu 4,3%), puree z mango (10%), syrop z agawy ekologicznej z certyfikatem fair trade.
Tabela wartości odżywczej (w 100 ml produktu)
- Kalorie 32 kcal
- Białko poniżej 0,5 g
- Tłuszcze poniżej 0,5 g
- w tym tłuszcze nasycone poniżej 0,1 g
- Węglowodany 7,8 g
- w tym cukry 7,4 g
- Błonnik poniżej 0,5 g
- Sól 0,04 g
Opakowanie: szkło (lubię to!) z metalową nakrętką.
Czym chwali się producent
- certyfikat ekologiczny
Wady i zalety
Zalety
- prosty skład oparty o naturalne składniki
- dodatek sproszkowanego owocu baobabu, który obfituje w witaminę C, wapń oraz przeciwutleniacze. Baobab należy do żywności o wyjątkowych walorach odżywczych właśnie z uwagi na silne właściwości neutralizujące wolne rodniki. Podobnie jak przy zielonej herbacie i dobrej oliwie, możemy tutaj wyczuć lekką goryczkę i cierpki posmak charakterystyczny dla polifenoli.
- baobab charakteryzuje się wysoką zawartością wapnia, więc może stanowić dobre uzupełnienie tego biopierwiastka w żywieniu osób na diecie bezmlecznej, a w szczególności wegańskiej.
- smak jest naprawdę dobry – połączenie cierpkiego baobabu ze słodkim mango jest naprawdę pyszne. To zdecydowanie mój ulubiony smak napoju Matahi.
- dodatkowym plusem jest pozyskiwanie surowców z certyfikatem Fair Trade i znakiem zielonego liścia (ekologicznych)
Wady
- Niektórym osobom może przeszkadzać zawartość cukru. Produkt zawiera 7,4 g cukru na 100 ml produktu. Są to cukry pochodzące tylko z owoców (głównie z mango) i agawy. Naturalna wersja tego napoju bez dodatku mango zawiera 5,4 g na 100 ml produktu. Polecam zatem napój osobom aktywnym, ale cukrzycy i insulinooporni powinni ten produkt raczej wykluczyć.
- Cena produktu jest wysoka. Wprawdzie opakowanie jest rodzinne, ale mimo to dla wielu osób 25 zł za butelkę napoju może stanowić cenę zaporową.
Cena: 25 zł / 750 ml – dostępny w sieci Piotr i Paweł, niektórych sklepach Auchan i w ekologicznych sklepach online.
Ostateczna opinia
Bez wątpienia jest to produkt godny uwagi. Wprowadzenie do diety miąższu baobabu jest jak najbardziej pozytywne. Powinniśmy jednak uważać z ilością, ponieważ produkt ten zawiera sporo cukrów. 200-250 ml dziennie to moim zdaniem odpowiednia dzienna dawka. Zdecydowanie chętniej sięgam po napoje funkcyjne z dobrym składem niż zwykłe soki. Po wypróbowaniu napoju Matahi postanowiłam też kupić baobab w proszku, ale o tym produkcie opowiem Wam w następnym odcinku tej serii.
Zakupy Dietetyka: Chrup buraka Crispy natural
Nazwa: chipsy z buraka
Skład: burak, ocet winno-owocowy (ocet winny jabłkowy, ocet spirytusowy), koncentrat soku cytrynowego, suszony ekstrakt pieprzu czarnego, suszony sok czosnku.
Do wyprodukowania 100 g produktu gotowego użyto 1500 g świeżych buraków; 6,8 g octu winno-owocowego.
Tabela wartości odżywczej (w 1 opakowaniu, czyli 18 g produktu)
- Kalorie 57 kcal
- Białko 2,1 g
- Tłuszcze 0,1 g
- w tym tłuszcze nasycone poniżej 0,1 g
- Węglowodany 9,9 g
- w tym cukry 9,8 g
- Błonnik 4,2 g
- Sól 0,1 g
- Kwas foliowy 90,2 μg (45% dziennego zapotrzebowania dla osoby dorosłej)
- Potas 479 μg (24% dziennego zapotrzebowania dla osoby dorosłej)
Opakowanie: plastikowa torebka 05 PP – materiał bezpieczny pod warunkiem niepodgrzewania go do wysokiej temperatury.
Czym chwali się producent
- produkt bezglutenowy (przebadany przez akredytowane laboratorium)
- bez substancji konserwujących
- 1 z 5 porcji warzyw i owoców
- z 2 świeżych buraków
- wysoka zawartość kwasu foliowego
- źródło potasu
- suszone, bez smażenia i pieczenia
- wysoka zawartość błonnika pokarmowego
Wady i zalety
Zalety
- niska kaloryczność jak na chipsy 318 kcal / 100 g (klasyczne chipsy zawierają ponad 500 kcal)
- bardzo niska zawartość tłuszczu (klasyczne chipsy mają czasami nawet 30 g tłuszczu w 100 g produktu, tutaj jest tylko 0,5 g)
- niska zawartość soli (o,6 g / 100 g produktu, czyli mniej więcej 3 razy mniej niż w zwykłych chipsach)
- duża zawartość folianów w porcji (prawie połowa dziennego zapotrzebowania w jednej małej paczuszce)
- duża zawartość błonnika (aż 23,1 g błonnika w 100 g chipsów)
- wyjątkowo chrupiąca struktura (w porównaniu z chipsami Food by Ann o których pisałam TUTAJ są zdecydowanie przyjemniejsze – być może jest to kwestia innego warzywa)
- są całkiem smaczne, jeśli ktoś lubi kwaśny smak
- cena też jest w miarę ok zważywszy na fakt, że produkt jest o połowę tańszy od ww chipsów
Wady
- nie podoba mi się dodatek octu spirytusowego. Szkoda, że marka nie trzymała się konwencji dobrego skłądu i zniszczyła go zupełnie niepotrzebnym dodatkiem
- wysoka zawartość cukru! Wiem, że to cukier naturalny obecny w buraku, ale mimo wszystko 54,4 g cukru na 100 g chipsów to strasznie dużo. Malutka paczuszka ma prawie 2 łyżeczki cukru.
- matematyka mi się nie zgadza. Na opakowaniu produktu jest napisane, że 100 g chipsów powstaje z 1500 g świeżego buraka. Kaloryczność 100 g świeżego buraka to około 45 kcal. 1500 kcal buraka stanowi zatem 645 kcal. Do tego dochodzą jeszcze przyprawy. W tabeli wartości odżywczej napisano, że 100 g gotowego produktu zawiera tylko 318 kcal. To ponad dwukrotna różnica. Opcje są dwie – albo mają jakieś fit buraki (nie sądzę), albo laboratorium się machnęło w obliczeniach, albo informacja o tym, że 100 g chipsów powstaje z 1,5 kilograma buraka to ściema. Wiecie, w przyrodzie nic nie ginie, a już na pewno nie kalorie podczas suszenia.
- na opakowaniu podano, że produkt jest bezglutenowy, ale mimo wszystko nie ma certyfikatu przekreślonego kłosa, więc osoby z celiakią powinny podchodzić do tematu ostrożnie.
Cena: 2,49 zł / opakowanie (18 g) – produkt dostępny w Lidlu
Ostateczna opinia
Jest to całkiem dobra alternatywa dla ziemniaczanych chipsów i innych chrupków. Od czasu do czasu śmiało można po nie sięgnąć, ale nie radzę zamieniania 1 porcji warzyw dziennie na te chipsy. Warzywa powinniśmy jeść na surowo :)
Zakupy Dietetyka: Pieczywo chrupkie kukurydziano-jaglane Tovago
Nazwa: Pieczywo chrupkie kukurydziano-jaglane, ekstrudowane
Skład: kaszka kukurydziana, kasza jaglana, sól.
Produkt może zawierać gluten. Produkt zawiera naturalnie występujące cukry.
Tabela wartości odżywczej (w 100 g produktu)
- Kalorie 375 kcal
- Białko 9,3 g
- Tłuszcze 1,2 g
- w tym tłuszcze nasycone 0,3 g
- Węglowodany 81 g
- w tym cukry poniżej 0,5 g
- Błonnik 2,1 g
- Sól 1,1 g
Opakowanie: folia plastikowa PP – uwaga na wysokie temperatury.
Czym chwali się producent
- bez dodatku cukru
- dla wegetarian i wegan
Wady i zalety
Zalety
- nie da się ukryć – smaczne!
- dobra cena i dobra dostępność na rynku (np w sieci Lidl)
- dodatek kaszy jaglanej (niewielki, ale jest)
Wady
- spora zawartość soli – aż 1,1 g soli w 100 g produktu (jeśli ktoś traktuje to pieczywo jak bazę do kanapki to nie stanowi dużego problemu, ale jeśli ktoś chrupie te wafle do filmu to można sobie tej soli trochę nazbierać)
- wysoki indeks glikemiczny – zarówno kasza kukurydziana jak i jaglana mają z natury wysoki IG, a po ekstrudacji jest on jeszcze wyższy. Nie polecam osobom z niską tolerancją węglowodanów i z tendencją do tycia.
Cena: 2,99 zł / 1 opakowanie 160 g
Ostateczna opinia
Chociaż skład wydaje się prosty, to jest to produkt wysokoprzetworzony, o wysokim indeksie glikemicznym. Zarówno kasza jaglana jak i kasza kukurydziana charakteryzują się wysokim indeksem glikemicznym. Jest to szczególnie istotne dla cukrzyków oraz ludzi prowadzących siedzący tryb życia. O ile okazjonalne zjedzenie 2-3 wafli w ramach bazy kanapki nie będzie stanowiło problemu, tak chrupanie tych chlebków w ramach przekąski do serialu może już nas prowadzić w złą stronę.
Jak Wam się podobało dzisiejsze zestawienie? Jeśli macie propozycje kolejnych artykułów do testu – śmiało piszcie w komentarzu. Znalazłam całkiem fajne chipsy z soczewicy i naprawdę dobre danie instant! Czuję, że kolejny odcinek będzie ciekawy :D
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!