Mleko roślinne domowej roboty – ryżowe i owsiane
- 10 marca, 2016
- od
- Viola Urban
Mleko roślinne do tej pory kupowałam w sklepie. Kartonik takiego przysmaku to koszt rzędu 8-14 zł. Jako dodatek do normalnej diety można sobie na to pozwolić, ale kiedy trzeba zrezygnować z normalnego nabiału na rzecz roślinnych odpowiedników, to miesięczny koszt takiej inwestycji potrafi przyprawić o zawrót głowy. Przeanalizowałam skład mleka ryżowego i owsianego dostępnego w sklepie i okazało się, że poza wodą jest tam dosłownie kilkadziesiąt gram ryżu i dodatki takie jak np. olej słonecznikowy, cukier, aromat, fosforan wapnia, stabilizator konsystencji. Serio? Mam płacić kilkanaście złotych za coś co jestem w stanie odtworzyć w domu za kilkadziesiąt groszy unikając tym samym nadmiaru kwasów omega-6 w diecie, dodatkowego cukru etc. Podwijaj rękawy, zabieram Cię do kuchni!
Warto w tym miejscu wspomnieć, że skład mleka ryżowego czy owsianego nie ma nic wspólnego z mlekiem krowim. Oba te napoje zawierają śladowe ilości białka i tłuszczu. Są to typowe napoje węglowodanowe. Ja polecam je w diecie osób, które nie tolerują laktozy, białka mleka krowiego, sportowcom i oczywiście osobom stosującym dietę wegańską.
Moje ulubione zastosowanie roślinnego mleka węglowodanowego to użycie go w roli bazy do przygotowania potreningowego koktajlu.
Mleko ryżowe [1 litr]
- 80 g ryżu białego – polecam ryż jaśminowy lub parboiled + woda do gotowania ryżu
- laska wanilii lub łyżeczka naturalnego cukru waniliowego
- woda mineralna o wysokiej zawartości wapnia
Przygotowanie:
Ryż ugotuj wg przepisu na opakowaniu z dodatkiem nasionek z laski wanilii. Kiedy ostygnie wrzuć do go blendera, dopełnij wodą do objętości 1 litra. Zmiksuj na gładką masę. Teraz przecedź mleko przez gęste sito lub gazę. Mleko przechowuj w szklanej butelce w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni.
Mleko owsiane waniliowe [1 litr] na dwa sposoby
- 70 g płatków owsianych
- woda mineralna o wysokiej zawartości wapnia
- laska wanilii lub naturalny cukier waniliowy
- łyżka cukru brązowego (opcjonalnie)
Mleko owsiane można przygotować na dwa sposoby – na zimno lub na gorąco. Wpływa to bezpośrednio na konsystencję finalnego produktu. Jak wiadomo skrobia zawarta m.in. w płatkach owsianych podlega reakcji kleikowania. Nieskleikowana skrobia nie jest trawiona w układzie pokarmowym człowieka. Niektóre osoby jednak nie lubią ciągnącego się mleka z rozgotowanych płatków owsianych.
Opcja 1: „surowe mleko owsiane”
Porcję płatków owsianych i nasionka z laski wanilii zalewamy szklanką wody i odstawiamy na kilka godzin. Kiedy napęcznieją dolewamy wody do objętości 1 litra i miksujemy przez kilka minut aż płatki będą mocno rozdrobnione. Przecedzamy przez gęste sito lub gazę. Mocno schładzamy. Mleko owsiane jest przydatne do spożycia przez 2-3 dni.
Opcja 2: „gotowane mleko owsiane”
Płatki owsiane gotujemy z laską wanilii w 1,5 szklanki wody do całkowitego skleikowania, czyli przez około 5-8 minut. Studzimy. Do ostudzonych płatków dolewamy wodę mineralną do objętości 1 litra i miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przecedzamy przez gęste sito lub gazę. W razie potrzeby rozwadniamy lub dosładzamy. Mleko przechowujemy w lodówce w wyparzonej szklanej butelce przez 2-3 dni.
Więcej informacji o mleku roślinnym przeczytasz tutaj :)
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!