Cześć! Jestem Viola i od ponad 8 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i moich przemyśleń o życiu. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!

SOCIAL MEDIA

Na jakie warzywa jest teraz sezon? Kalendarz sezonowości warzyw

Na jakie warzywa jest teraz sezon? Kalendarz sezonowości warzyw

Nasze kulinarne skojarzenia często mają związek z obecną porą roku. Wiosną są to nowalijki, kiełki i pierwsze szparagi. Z latem kojarzą się chrupiące sałatki albo sos ze świeżych pomidorów. Jesienią na myśl przychodzą rozgrzewające zupy z dyni i przepisy na bazie warzyw korzeniowych, natomiast zima to sezon, w którym często sięgamy po kiszonki.

Sklepy w dzisiejszych czasach oferują nam dostęp do niemal wszystkich produktów o każdej porze roku. Jednak czy warto kupować warzywa z drugiego końca świata, kiedy możemy korzystać z sezonowych produktów od lokalnych dostawców? Dziś opowiem Wam o sezonowości naszych wszystkich czterech pór roku oraz o korzyściach wynikających ze spożywania polskich, łatwo dostępnych, sezonowych produktów.

Dlaczego warto jeść sezonowo? 

To szczególnie ważne, aby wybierać produkty, które naturalnie pojawiają się w danym sezonie. Ale co właściwie oznacza termin sezonowe jedzenie? Jest to nic innego jak spożywanie przez nas produktów w czasie, w którym naturalnie rosną w naszej strefie klimatycznej, czyli we właściwym dla siebie czasie. Niestety nieraz łatwo można przegapić sezon na dane warzywo, ponieważ w sklepach większość z nich jest dostępna przez cały rok. W dalszej części artykułu opisuję, jakie warzywa są najświeższe w każdej porze roku. Teraz jednak omówimy sobie do korzyści związane z sezonowym spożyciem warzyw.

Pierwszym powodem, dla którego warto jeść sezonowe warzywa, będzie ich wyjątkowa wartość odżywcza. Produkty sezonowe cechuje wysoka zawartość witamin i składników mineralnych. Związane jest to z naturalnymi warunkami, w jakich rozwijają się i dojrzewają oraz czasem od zbioru do trafienia na nasze talerze. Droga od zerwania do spożycia sezonowych warzyw jest bardzo krótka, więc nie tracą one swojej świeżości, smaku i wartości odżywczych. Dzięki temu możemy czerpać z nich maksymalną wartość prozdrowotną dla naszego organizmu oraz cieszyć się ich pysznym smakiem. Chyba nie muszę Was przekonywać, że różnica w smaku pomidorów w lecie i zimie jest ogromna! Z pewnością zauważyliście to niejednokrotnie sami. Ponadto jedząc zgodnie z sezonowością, wybieramy produkty bez zbędnych składników przyspieszających ich dojrzewanie. 

Odżywianie się w sposób sezonowy można w zasadzie określić mianem przepisu na zdrowie.

Korzystanie z sezonowości to niewątpliwie rozwiązanie również dla świadomych konsumentów, którzy chcą jeść ekologicznie i tanio, a jednocześnie pragną zadbać o swoje zdrowie. Szczególnie warto zaopatrywać się w warzywa i owoce pochodzenia polskiego. Wspierając lokalnych dostawców, nie tylko wzmacniamy rodzimą gospodarkę, ale także mamy okazję kupić sezonowe warzywa w najlepszych cenach. Ponadto wybierając produkty krajowe, ograniczamy konieczność transportu artykułów spożywczych z dalekich zakątków świata – kupując sezonowo, dbamy więc o ekologię. 

Oczywiście nie namawiam Was do tego, żeby odmawiać sobie owoców zagranicznych, takich jak kiwi, mandarynki, ananasy czy mango, które w naszym klimacie naturalnie nie występują, ale polecam po prostu zwrócić uwagę na to, aby jadłospis bazował na tym, co mamy w Polsce najlepsze.

dieta sezonowa

Ile warzyw powinno znaleźć się w codziennej diecie?

Różnokolorowe warzywa to głównie źródło węglowodanów, ale również mnóstwa cennych składników, których na co dzień potrzebuje nasz organizm. Warzywa nie powinny być jedynie dodatkiem do diety – powinny stanowić jej podstawę. Zostało to graficznie przedstawione na piramidach Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych, starszych oraz dzieci i młodzieży. Według najnowszych zaleceń ekspertów warzywa wraz z owocami powinny stanowić podstawę zdrowej diety. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby to warzywa, a nie owoce w niej przeważały. Właściwa proporcja pomiędzy warzywami i owocami prezentuje się następująco – w diecie powinno pojawiać się ¾ warzyw i ¼ owoców. Dopiero na kolejnych szczeblach piramidy znajdują się pozostałe artykuły spożywcze, takie jak: produkty zbożowe, mleko i produkty mleczne, jaja, ryby, mięso i strączki oraz tłuszcze.

Według licznych badań warzywa dostarczają wielu bezcennych składników (mineralnych, witamin, polifenoli) i w istotny sposób zmniejszają ryzyko zachorowania i umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę i nowotwory, a także wydłużają długość życia człowieka. Dlatego bez względu na to, jaki sposób żywienia wybieramy – dietę tradycyjną, wegetariańską czy wegańską lub jeszcze inną – należy dbać o wysoką zawartość warzyw i owoców w codziennym jadłospisie i ich obecność w każdym głównym posiłku.

Jednak aby czerpać prozdrowotne korzyści ze spożycia warzyw i owoców konieczne jest ich odpowiednio wysokie spożycie. Osoby zajmujące się żywieniem są zdania, że warzywa i owoce należy spożywać jak najczęściej i w jak największej ilości, tak aby stanowiły co najmniej połowę tego, co jemy. Minimalna ilość warzyw i owoców, jaką należy spożywać, to co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie. Najlepiej dążyć do ich jeszcze większego spożycia. Jedna porcja stanowi około 100 g owoców i warzyw. Nie musimy jednak co do grama liczyć ilości spożytych warzyw. Wystarczy pamiętać o tym, by się pojawiały w dużej ilości w każdym posiłku.

Specjaliści do spraw żywienia zdecydowali się jeszcze bardziej ułatwić nam zrozumienie ilości warzyw koniecznych w diecie, tworząc w 2020 roku Talerz Zdrowia. Jest on graficzną wizualizacją tego, jak powinna wyglądać kompozycja naszego codziennego talerza. Warzywa powinny zajmować aż połowę jego powierzchni! Nie, nie ma to być łyżka surówki do obiadu, kilka listów szpinaku w makaronie, plasterek pomidora na kanapce czy jeden ogórek kiszony na zagryzkę. W pierwszej kolejności nasz talerz powinny zapełnić warzywa i owoce, a uzupełnić go w ¼ produkty białkowe i w ¼ produkty węglowodanowe oraz niewielkie ilości zdrowego tłuszczu.

talerz zdrowia dieta na odporność

Talerz zdrowia doskonale pokazuje to, jak bardzo powinny zmienić się nasze dotychczasowe talerze, których połowa często zajmowana była przez ziemniaki, makaron, kaszę czy ryż, a nie warzywa i owoce. Warto zaznaczyć, że zalecenia żywieniowe odnośnie spożycia warzyw dotyczą warzyw nieskrobiowych, czyli nie powinniśmy do puli zjedzonych warzyw zaliczać ziemniaków, batatów, kukurydzy i nasion roślin strączkowych, np. grochu, fasoli i ciecierzycy. Więc jakie warzywa najlepiej włączać do diety? Jednym słowem – różnorodne. Warto kierować się m.in. ich barwą. Należy przede wszystkim uwzględniać w codziennej diecie warzywa o intensywnie zielonym kolorze oraz warzywa pomarańczowo-czerwone. Warzywa zielonolistne to przykładowo różnego rodzaju sałaty, rukola, roszponka, szpinak, jarmuż, natka pietruszki, koperek. Do zielonych warzyw zaliczamy również brokuły, szparagi, fasolkę szparagową, cukinię, kapustę włoską, brukselkę czy seler naciowy. Do warzyw czerwonych i pomarańczowych zaliczamy pomidory, papryki, buraki, marchewkę, dynię, kabaczki, czy patisony. Wyróżniamy również wartościowe warzywa o fioletowym kolorze, czyli bakłażana, czerwoną kapustę oraz czerwoną cebulę.

Szczególnie warto zjadać warzywa w formie surowej i nieprzetworzonej, aby zachować w nich jak najwięcej wartości odżywczych. Co nie znaczy jednak, że musimy jeść je jedynie na surowo! Ogólne zalecenia dotyczące spożywania warzyw uwzględniają ich każdy rodzaj – gotowane, smażone, pieczone, mrożone, konserwowe oraz oczywiście surowe. Czasami obróbka termiczna jest wręcz wskazana, by wydobyć odpowiedni smak i uzyskać formę lżej strawną dla układu pokarmowego. Warto na co dzień mieszać techniki kulinarne i spożywać różnokolorowe warzywa w różnorodnych formach.

Pestycydy i inne środki wykorzystywane przy uprawach budzą niemałe emocje wśród wielu osób. Czasami niektórzy boją się spożywać warzywa, ze względu na ich potencjalne skażenie środkami ochrony roślin bądź różnymi nawozami przyspieszającymi ich wzrost, które mogą szkodzić zdrowiu. Chciałabym jednak uspokoić tych z Was, którzy się ich obawiają. Zalecenia stworzone przez specjalistów uwzględniają wszystkie czynniki ryzyka związane ze spożyciem warzyw i mimo tego korzyści z ich spożywania znacznie przewyższają potencjalne zagrożenia. 

Właściwości zdrowotne warzyw

Jak już wcześniej wspomniałam, badania naukowe wskazują na to, że zwiększona konsumpcja warzyw i ich przetworów odgrywa korzystną rolę w zapobieganiu powstawania chorób wielu przewlekłych. Poza tym podkreśla się ich ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu na co dzień. Produkty te są bogactwem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego, związków flawonoidowych, fitoestrogenów, barwników, pektyn i kwasów organicznych. Świeże, sezonowe warzywa takie jak kapusta, pietruszka, szpinak, rzeżucha, pomidory, czy papryka są bogatym źródłem witaminy C, która wykazuje właściwości normalizujące ciśnienie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne, a także coraz częściej podkreśla się jej rolę w leczeniu nowotworów.

Dieta bogata w warzywa dostarcza także wielu innych prozdrowotnych składników. Chociażby β-karoten znajdujący się w pomarańczowych i czerwonych warzywach, dzięki któremu zmniejszone zostają procesy utleniania lipidów, przez co hamowany jest rozwój blaszek miażdżycowych oraz zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej, oraz zawału serca. Z kolei likopen zawarty w pomidorach, a zwłaszcza w ich przetworach wykazuje właściwości zmniejszające ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, takie jak rak prostaty u mężczyzn i szyjki macicy u kobiet. Polifenole zawarte w warzywach wykazują działanie przeciwzapalnie, przeciwnowotworowe, przeciwalergicznie, a także wpierające odporność. Warzywa i ich przetwory są również dobrym źródłem niezbędnych składników mineralnych m.in. potasu, kwasu foliowego i witaminy K. 

Ponadto warzywa, obok produktów zbożowych, są głównym źródłem włókna pokarmowego w naszej diecie. Błonnik pokarmowy wspiera pracę jelit, wpływa na rozwój prawidłowej mikrobioty jelitowej, zapobiega oraz wspiera leczenie chorób układu pokarmowego i krwionośnego, a także hemoroidów, cukrzycy, nowotworów i kamicy żółciowej.

Na jakie warzywa jest sezon latem?

Ciepłe, letnie miesiące to okres, w którym mamy dostęp do bogactwa różnorodnych, kolorowych warzyw. Lato to sezon, w którym kupimy świeże pomidory, bakłażany, botwinkę, brokuły, cukinię, kalafior, zielony groszek, bób, szczaw, szpinak, jarmuż, rukolę, różnorodne sałaty, fasolkę szparagową, ogórki, rzodkiewki, papryki, kalarepę, młodą kapustę białą i czerwoną oraz kapustę pekińską. Ponadto możemy korzystać ze świeżo zebranego buraka ćwikłowego, pietruszki, marchewki, selera, cebuli i czosnku. Pod koniec lata na lokalnych targowiskach pojawiają się również pierwsze dynie. 

Warzywa latem – z jakimi produktami łączyć?

Latem świetnie sprawdzą się przede wszystkim lekkie sałatki na bazie świeżych i gotowanych warzyw. Warto inspirować się kuchnią śródziemnomorską i przygotować, np. pyszną i prostą sałatkę grecką z sezonowych pomidorów, ogórków, papryki i cebuli. Taka sałatka świetnie gasi pragnienie, bo nie tylko dostarcza nam witamin i składników mineralnych, ale jest też nośnikiem sporej ilości wody. 

Jeśli zależy nam na nawodnieniu i zwiększeniu spożycia warzyw, warto pomyśleć o owocowo-warzywnym smoothie. Do takiego napoju możemy wykorzystać różne warzywa liściaste (szpinak, jarmuż, liście kalarepy), łodygi selera naciowego, marchewki, buraczki i inne warzywa, na które przyjdzie Wam ochota. Smoothie z warzywami może być zarówno słodkie jak i typowo wytrawne, chociaż wytrawne smoothie to już raczej gazpacho. Spróbujcie zmiksować dojrzałe pomidory, papryki, ogórki i cebulę z kromką chleba żytniego, dobrym octem, ziołami, oliwą i solą, a uzyskacie orzeźwiający hiszpański chłodnik. Ja najbardziej lubię dodawać do niego różne owoce np. brzoskwinie, arbuza lub maliny. Genialnie komponują się z dojrzałymi w słońcu pomidorami i papryką. Ze świeżej botwinki lub ogórków można przygotować orzeźwiający chłodnik. W lecie warto przyprawiać potrawy świeżymi ziołami, takimi jak koperek, szczypiorek, bazylia, tymianek, czy mięta. 

Warzywa warto podawać w towarzystwie młodych ziemniaczków, pełnoziarnistych i strączkowych makaronów, lub kaszy ugotowanej na sypko. Czosnek warto używać do orzeźwiających sosów na bazie jogurtu. Ugotowana fasolka szparagowa jest pyszna solo, ale także sprawdzi się w różnych sałatkach, zupach, warzywnych curry czy makaronach. Świeży ogórek zielony za to pysznie komponuje się w letnich sałatkach, sosach na bazie jogurtu, a nawet w połączeniu z owocami takimi jak melon, granat czy mango. W gorące, wakacyjne miesiące można przygotować z niego orzeźwiającą lemoniadę ogórkową.

caponata dieta sezonowa

W lecie mamy dostęp do wielu odmian pomidorów o różnych kolorach, kształtach i smakach. Jedne są bardziej kwaskowate, inne natomiast bardzo słodkie. Smakują doskonale zarówno na kromce chleba z masłem, w sałatkach, jak i w postaci sosu pomidorowego. Można przygotować z nich świeży przecier pomidorowy, leczo lub nafaszerować ryżem, mięsem i ziołami, a potem zapiec w piekarniku. Zwykła sałatka caprese z dodatkiem octu balsamicznego i świeżo zebranych, dojrzewających w słońcu pomidorów będzie smakować znacznie lepiej w lecie niż podczas mroźnej zimy. Pomidory można łączyć także z arbuzem, awokado i bakłażanem. Lubią także towarzystwo przypraw takich jak anyż, cynamon, gałka muszkatołowa i goździki oraz ziół, takich jak świeża kolendra i tymianek. 

Wspomniany przed chwilą bakłażan nie zawsze wszystkim kojarzy się dobrze. Niestety wynika to z jego nieumiejętnego przygotowania. Dopiero odpowiednia obróbka termiczna wydobywa z niego wyrazisty smak, który można podkreślić szczyptą chili, czosnkiem, gałką muszkatołową i imbirem. Bakłażan może być podany z makaronem w wersji włoskiej jako pasta alla norma, być częścią francuskiego ratatouille lub po prostu można podać go grillowanego, lub zapiekanego w piekarniku. 

Paprykę z kolei można, upiec, zmiksować, ugotować albo zjadać na surowo w sałatkach i na kanapkach. Pieczona papryka ma zupełnie inny smak niż gotowana bądź surowa dzięki temu możemy uzyskać przepyszne dania z jej udziałem. Można zrobić z niej aromatyczną pastę kanapkową lub zupę.

Aby wykorzystać nadmiar produktów sezonowych w wakacyjne miesiące, warto zrobić różnego rodzaju przetwory, które będzie można wykorzystać w zimie. Popularnym sposobem przetworzenia warzyw jest przygotowanie kiszonek, których spożycie będzie korzystnie wpływać na mikroflorę jelitową i wspomagać odporność. Kiszeniu można poddawać właściwie wszystko. Najpopularniejsze są ogórki, lecz można kisić także kalafiora, rzodkiewkę lub paprykę. W zimowe miesiące z pewnością przyda się także przygotowany w lecie przecier pomidorowy czy inne przetwory, np. z dyni czy cukinii. 

Przepis na sycylijską caponatę, czyli gulasz z bakłażana i pomidorów

Składniki potrzebne do przygotowania około 4 porcji letniego gulaszu:

  • oliwa z oliwek – 4 łyżki 
  • bakłażan – 2 sztuki
  • seler naciowy – 2 łodygi
  • świeże, dojrzałe w słońcu pomidory – 6 sztuk
  • czosnek – 2 ząbki
  • cebula – 1/2 dużej sztuki
  • kapary – 1 czubata łyżka
  • zielone oliwki – 6 dużych sztuk
  • ocet balsamiczny – 1 łyżka
  • miód – 1 łyżka
  • sól i pieprz do smaku
  • świeża bazylia
  • orzechy pinii (opcjonalnie)
caponata dieta sezonowa

Sposób przygotowania:

Bakłażana myjemy, kroimy w grubą kostkę. Solimy i odstawiamy na około 15-20 minut, aby się spocił. Na rozgrzaną oliwę wrzucamy pokrojony w plasterki czosnek i cebulę posiekaną w drobną kostkę. Kiedy się zeszklą, dodajemy bakłażana uprzednio opłukanego pod bieżącą wodą i osuszonego ręcznikiem papierowym. Smażymy przez około 10-12 minut na niezbyt mocnym ogniu. Pod koniec dorzucamy selera naciowego pokrojonego w plastry. W razie potrzeby wlewamy na patelnię odrobinę wody. Do prawie miękkiego bakłażana dodajemy pomidory obrane ze skórki i pokrojone w kostkę. Mieszamy i dusimy, aż sos zgęstnieje. Pod koniec dodajemy całe oliwki, kapary, ocet balsamiczny, miód i przyprawy. Caponatę podajemy z pieczywem, solidną porcją listków świeżej bazylii i prażonymi orzeszkami pinii.

Porady #OkiemDietetyka:

  • Do potrawy można dodać ugotowaną ciecierzycę, pulpeciki z tofu lub grillowanego kurczaka. W ten sposób uzyskamy potrawę lepiej zbilansowaną i jeszcze bardziej sycącą.
  • Jeśli nie lubicie bakłażana, a chcecie zjeść warzywny gulasz, lepiej przygotować leczo przyprawione wędzoną papryką z dodatkiem zwyklej bądź wegańskiej kiełbaski, albo peperonatę na bazie papryki.
  • Należy pamiętać, aby nie zalewać surowego bakłażana od razu pomidorami. Etap duszenia jest niezbędny do tego, aby bakłażan pozostał smaczny i miękki. W kwaśnym środowisku pomidorów bakłażan się nie ugotuje. 

Na jakie warzywa jest sezon jesienią?

Jesień to sezon chyba najbardziej kojarzący się z dynią, która pojawia się w różnorodnych odmianach. Ponadto wczesną jesienią mamy jeszcze szeroki dostęp do różnych letnich warzyw. Jesień to sezon, w którym bez problemu kupimy świeżą kapustę, buraki, cukinię, brokuły, kalafior, kalarepę, pora, cebulę, czy czosnek. Przez całą jesień mamy także dostęp do warzyw korzeniowych takich jak marchewka, pietruszka oraz seler.  

Warzywa jesienią – z jakimi produktami łączyć?

Jesienią świetnie sprawdzą się rozgrzewające zupy na bazie warzyw korzeniowych oraz dyni. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie odżywczego kremu z dynią i pomarańczą. Pietruszka korzeniowa za to znakomicie smakuje upieczona. Warto doprawić ją szczyptą chili lub wykorzystać na ciepło i upiec ciasto pietruszkowe. Analogicznie można zrobić ciasto marchewkowe lub pieczone marchewki z hummusem. Jesienne inspiracje warto również czerpać z kuchni indyjskiej i na bazie sezonowych warzyw przygotować gęste, aromatyczne curry. Jesienne warzywa świetnie komponować się będą ze strączkami takimi jak fasola i soczewica. Do dań na ich bazie będą również pasować grube kasze, np. gryczana lub pęczak. Przyprawy, których warto używać jesienią to kurkuma, cynamon, mielona papryka zarówno w wersji słodkiej, ostrej jak i wędzonej oraz suszone zioła.

Na jakie warzywa jest sezon zimą?

Zima to sezon, w którym niestety mamy ograniczony wybór i dostępne są przede wszystkim warzywa korzeniowe, kapustne i nasiona roślin strączkowych oraz wykorzystuje zgromadzone w innych porach roku zapasy. Warzywa korzeniowe, przykładowo marchewka czy burak, które zostały zebrane jesienią i są dobrze przechowywane, można jeść przez całą zimę. W zimie powinno korzystać się z przetworów, np. ogórków, czy kapusty. Zamiast ogórków szklarniowych warto wybrać te w wersji kiszonej, które dodatkowo zawierają korzystne probiotyki. Na tym właśnie polega kuchnia sezonowa. 

Warzywa zimą – z jakimi produktami łączyć?

Zima to sezon, w którym świetnie sprawdzają się wszelkie rozgrzewające potrawy. Biała cebula dostępna w zimie jest niezbędnym dodatkiem do wielu wytrawnych potraw. Jest podstawą dobrego, rozgrzewającego bulionu, pysznej, zupy, gulaszu, sosu, kaszotto bądź risotto. Czosnek jest składnikiem, który nie tylko podnosi walory smakowe potraw, ale także wspiera odporność. Na szczególną uwagę zasługuje czosnek galicyjski. Sposób jego uprawy gwarantuje nam najwyższą jakość produktu. Dodatkowo wybór czosnku galicyjskiego to wsparcie dla lokalnej gospodarki.

Brukselka ma dosyć wyrazisty smak, więc można łączyć ją z ostrzejszymi i bardziej wyrazistymi przyprawami, np. chili, kuminem, lub kminkiem. Warto spróbować jej również z dodatkiem wędzonej papryki. Jest smaczna zarówno gotowana na parze jak i w zupie, ale to pieczenie wydobędzie z niej niepowtarzalny smak. W sezonie zimowym warto spożywać także zgromadzone przetwory oraz mrożone warzywa, a do potraw na słodko warto dodawać różne orzechy i suszone owoce. Zimą warto pamiętać także o produktach całorocznych, jakimi mogą być pieczarki. Pieczarki świetnie nadają się do ciepłych, rozgrzewających kompozycji smakowych. Spróbuj połączyć je z cebulą w jajecznicy, sosie do obiadu czy na zwykłej grzance, z rozmarynem w jednogarnkowym kaszotto czy risotto albo z porem w pysznej kremowej zupie.

Na jakie warzywa jest sezon wiosną?

Początkiem wiosny dalej korzystamy z tego, co jedliśmy zimą. Jednak chwilę później po długiej i mroźnej zimie zaczynają pojawiać się nowalijki, czyli młode warzywa, które zbiera się wiosną. Nasze menu powinno zacząć uwzględniać pierwsze rzodkiewki, pomidory, sałatę, ogórki, cebulę dymkę oraz szczypiorek, rzeżuchę, natkę pietruszki. Mimo że natkę pietruszki można dostać od wiosny do później jesieni, najsmaczniejsza natka to właśnie ta, która możemy dostać wiosną. W sezonie wiosennym na półkach w sklepach pojawiają się zielone i białe szparagi, jak dobrze poszukamy, możemy dorwać również szparagi fioletowe. Sezon na szparagi trwa krótko, dlatego warto dobrze to wykorzystać i skorzystać z sezonu, w którym możemy je kupić. Szparagi są smaczne tylko wtedy, kiedy są świeże więc najlepiej zaopatrzyć się w nie od krajowych dostawców. 

Warzywa wiosną – z jakimi produktami łączyć?

Młoda dymka ze szczypiorkiem ma delikatniejszy smak od zwykłej, dojrzałej cebuli i świetnie nada się do jedzenia na surowo, np. w zestawieniu ze świeżymi pomidorami i ogórkami, z których możemy stworzyć pyszną wiosenną sałatkę. Jest ona również świetnym dodatkiem do jajecznicy i kanapkowego twarożku. Można ją także grillować i podawać jako dodatek do mięsa lub zrobić na jej bazie pyszną wiosenną zupę. Prawie wszystkie nowalijki można użyć do przygotowania wiosennych twarożków, szczypiorek można dodać do porannej jajecznicy, albo zrobić z niego oliwę szczypiorkową. Świetnym pomysłem jest też przygotowanie kiszonych rzodkiewek. 

Jedząc zgodnie z polskim, sezonowym kalendarzem, możemy żyć zdrowiej, taniej, bardziej ekologiczne a dodatkowo zgodnie z cyklem natury. Spożycie warzyw sezonowych niesie ze sobą na prawdę wiele korzyści i właśnie dlatego warto na co dzień korzystać z dobroci sprzedawanych przez lokalnych, polskich dostawców. Warzywa można przygotować na wiele sposobów, dlatego w kuchni bawcie się smakami, przyprawami i różnymi technikami kulinarnymi. 

„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski.

Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Website | + posts

Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!

Wioleta Urban

Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!

O MNIE

Cześć! Jestem Viola i od ponad 7 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!

Newsletter Okiem Dietetyka

.

SOCIAL MEDIA

DIETA POD OKIEM DIETETYKA

KATEGORIE BLOGA

KUP MOJĄ NAJNOWSZĄ KSIĄŻKĘ

×