Szakszuka z selerem naciowym i ciecierzycą
- 21 maja, 2016
- od
- Viola Urban
Szakszuka to jedno z moich ulubionych dań! Najczęściej przygotowują ją na kolację, bo nie zawiera zbyt dużo węglowodanów, robi się ją szybko i można ją zjadać prosto z patelni ;) Jajka w pomidorach – tak mogłabym to danie nazwać, gdybym nie była blogerką kulinarną i pretendentką do tytułu foodowego hipstera. Bez jajek i pomidorów szakszuka nie będzie szakszuką, ale reszta to już nasza własna inwencja twórcza. U mnie najczęściej pojawia się trzy zestawienia: szpinak z dużą ilością czosnku i zimną fetą rozkruszoną na sam koniec, z kuminem, fasolą i awokado, a ostatnio w związku z tym, że przekonałam się do selera naciowego, z ciecierzycą i sosem paprykowo-tymiankowym.
Składniki [2 porcje]
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 2 małe cebulki
- 2 ząbki czosnku
- 1 cm papryczki chili zielonej
- 1 cm papryczki chili czerwonej
- 1/2 papryki
- 300 g pomidorów z puszki lub świeżych bez skórki
- duża garść świeżego tymianku
- 3 łodygi selera naciowego
- opcjonalnie: 1/3 małej cukinii
- 4 łyżki ugotowanej ciecierzycy
- łyżeczka miodu naturalnego
- sól, pieprz czarny
- 2-3 jajka (w zależności od zapotrzebowania)
- natka pietruszki lub tymianek do ozdoby
Przygotowanie
Cebulkę, czosnek i papryczki chili drobno posiekaj (ja jestem małym leniem i wrzucam je do miksera!). Całość wrzucamy na lekko rozgrzaną oliwę i chwilę smażymy. Dodajemy pokrojony na 0,5-centymetrowe kawałki seler naciowy. W tym czasie miksujemy ze sobą pomidory, tymianek i paprykę. Wlewamy na patelnię, mieszamy i dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez około 15 minut. Kiedy seler zmięknie dorzucamy ciecierzycę i cukinię. doprawiamy do smaku solą, pieprzem i niewielką ilością miodu. W przygotowanym sosie robimy 2-3 wgłębienia, w które wbijamy jajka. Przykrywamy i smażymy przez kolejne 8-10 minut (jajka powinny mieć ścięte białko i półpłynne żółtko).
Wartość energetyczna 1 porcji
- około 300 kcal
- 14 g białka (18% energii)
- 13 g tłuszczu (39% energii)
- 32 g węglowodanów (43% energii)
- niemal 6 g błonnika
- 20% dziennego zapotrzebowania na wapń
- 30% dziennego zapotrzebowania na żelazo
Makro się zgadza, można gotować ;)
A jeśli masz ochotę na inną szakszukę wypróbuj moją propozycję z czarną soczewicą!
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!