Sosy do grilla – moje ulubione sosy do przygotowania w 5 minut
- 27 maja, 2017
- od
- Viola Urban
Zrobiło się ciepło i wszyscy rozstawili grille. Z zasadnością grillowania nie będę polemizować, iż gdyż ponieważ jest to już co najmniej tradycja narodowa. Wiem jednak tyle, że poza wyborem szlachetnych kawałków mięsa i opiekaniem ich w jak najmniejszej zadymie, przyda się armia sosów pełnych silnych przeciwutleniaczy. Równowaga w naturze musi być, a zatem brońmy się przed skutkami ubocznymi jedzenia okopconej kiełbasy za pomocą warzyw, ziół i innych cudownych przypraw. Miałam przygotować 5 przepisów na zdrowe sosy do grilla, ale trochę mnie poniosło i finalnie powstało aż 8. Wszystkie proste. Wszystkie smaczne. Każdy inny, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Do przygotowania grilla przydadzą Wam się także przepisy na smaczne, nietuzinkowe marynaty do drobiu, jakie publikowałam tydzień temu.
Klasyczne koperkowe tzatziki
- 200 g gęstego jogurtu naturalnego
- 2 ogórki gruntowe
- garść świeżego koperku Baziółka
- łyżeczka soku z cytryny
- mały ząbek czosnku
- czarny pieprz
- różowa sól
Ogórki myjemy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Odciskamy nadmiar soku. Dodajemy jogurt, zmiażdżony czosnek, posiekany koperek, sok z cytryny. Mieszamy. Doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Mocno schładzamy.
Tapenada z czarnych oliwek i kaparów
- szklanka czarnych oliwek
- 1-2 łyżki kaparów
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 2-3 gałązki tymianku Baziółka
Wszystkie składniki tapenady umieszczamy w malakserze i miksujemy do uzyskania pożądanej konsystencji. Ja lubię taką z kawałkami oliwek, ale jeśli lubicie gładki krem możecie miksować dłużej. Tapenady nie trzeba solić. Oliwki i kapary mają wystarczająco dużo soli.
Sos paprykowo-rozmarynowy
- 1 czerwona papryka
- 1 cm papryczki chili
- łyżka oliwy z oliwek
- kilka igiełek rozmarynu Baziółka
- ząbek czosnku
- czarny pieprz
- różowa sól
Paprykę słodką i ostrą mielimy w malakserze lub bardzo drobno siekamy. Na oliwie podsmażamy zmiażdżony czosnek i posiekany rozmaryn. Dodajemy paprykę i dusimy przez około 15 minut na wolnym ogniu. Doprawiamy solą i pieprzem
Szybkie siekane guacamole
- dojrzałe awokado
- garść małych pomidorków
- garść świeżej kolendry Baziółka
- 1/4 cebuli czerwonej
- 1 cm papryczki chili
- łyżka soku z limonki
- różowa sól
- czarny pieprz
- opcjonalnie kilka kropli miodu
Awokado przekrawamy na połowę, obieramy ze skórki i siekamy w niejednorodną kostkę. Dodajemy pokrojone w ćwiartki pomidorki, drobno posiekaną kolendrę, chili oraz czerwoną cebulkę. Doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z limonki. Przepisy na inne czerwone sosy znajdziecie TUTAJ.
Słodko-kwaśny sos ananasowy z tajską bazylią i chili
- gruby plaster ananasa
- płaska łyżeczka skrobi z tapioki lub ziemniaczanej
- 1 cm papryczki chili
- garść tajskiej bazylii Baziółka
- łyżka octu ryżowego
- różowa sól
Ananasa siekamy w drobną kostkę. Dodajemy posiekaną papryczkę chili. Wrzucamy wszystko do garnka i zalewamy około 1/3 szklanki wody. Gotujemy przez około 10 minut. W tym czasie mieszamy ocet, skrobię i 2-3 łyżki wody. Cały czas mieszając wlewamy do gotującego się ananasa. Odstawiamy na bok. Kiedy sos wystygnie, dodajemy listki tajskiej bazylii i odrobinę soli. Ten sos świetnie współgra z podobnie doprawionymi szaszłykami z indyka.
Kokosowe pesto z rukwi wodnej z trawą cytrynową
- 1 doniczka rukwi wodnej Baziółka
- około 30-40 ml gęstego mleka kokosowego
- trawa cytrynowa
- różowa sól
Wszystkie składniki umieszczamy w malakserze i blendujemy na gładkie pesto. Podajemy schłodzone. Klasyczną wersję pesto z rukwi wodnej, która świetnie pasuje do makaronu znajdziecie TUTAJ.
Orientalny sos orzechowo-kolendrowy
- łyżka masła orzechowego
- około 50-60 ml wody
- łyżeczka sosu sojowego ciemnego
- łyżka siekanej kolendry Baziółka
- odrobina chili
- łyżeczka soku z limonki lub cytryny
- opcjonalnie: szczypta mielonego imbiru
Lekko podgrzane masło orzechowe mieszamy energicznie z ciepłą wodą i sosem sojowym. Doprawiamy kolendrą, chili, imbirem i sokiem z limonki. Sos świetnie pasuje do sajgonek i sałatki z mango.
Klasyczny sos chimichurri
- 1 doniczka pietruszki Baziółka
- garść kolendry Baziółka
- kilka listków oregano Baziółka
- ząbek czosnku
- 1 cm chili
- łyżeczka soku z cytryny
Wszystkie składniki sosu umieszczamy w malakserze i miksujemy do uzyskania konsystencji pesto.
Artykuł powstał we współpracy z marką Baziółka – producentem ziół doniczkowych i ciętych
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!