Pietruszka – 10 faktów, które trzeba znać!
- 14 lipca, 2016
- od
- Viola Urban
Pietruszka (łac. petroselinum; ang. parsley) chociaż pospolita i łatwo dostępna, potrafi wyzwolić z dań jeszcze więcej polotu. Doceniana zarówno w klasycznej, polskiej wersji zupy pomidorowej jak i wykwintnych daniach z owocami morza. Ciężko wyobrazić sobie mule albo krewetki bez tego genialnego dodatku. Chociaż na każdym straganie, o każdej porze roku możemy kupić pęczek pietruszki, to warto docenić jej stałą obecność na parapecie, aby w dowolnym momencie zrywać listki pełne witaminy C! Kiedy mam na parapecie świeże zioła, w szafce schowaną butelkę dobrej oliwy i dobrej jakości makaron, to nawet kiedy zapasy warzyw ograniczają się do ząbku czosnku i połowy zeschniętej papryczki chili, oczy zaczynają mi błyszczeć , bo wiem że za chwilę zjem coś genialnego! Tak działa pietruszka! A kiedy pomyślę o niej analitycznie i przypomnę sobie jej właściwości zdrowotne, to mam na nią jeszcze większą ochotę!
Wykorzystanie w kuchni
O ile jako dziecko bez marudzenia potrafiłam przez 15 minut wyławiać listki pietruszki z pomidorówki, to teraz nadrabiam zaległości i dorzucam podwójnie ;) Pietruszkowe hity, które nie poddają się modom i wciąż są na szczycie to moim zdaniem tygrysie krewetki z czosnkiem, chili, białym winem i pietruszką. W podobny sposób przygotowuję małże. W tej prostocie tkwi niesamowita siła. Chociaż klasyczna wersja aglio a olio nie przewiduje dodatku pietruszki, to kicham na tę tradycję! Pietruszka musi być. W towarzystwie czosnku i oliwy pietruszka robi robotę. Pełnoziarniste pieczywo jest tego samego zdania, kiedy zamieniam je w chrupiące czosnkowe grzanki. Garść pietruszki dosypuję też wszędzie tam, gdzie przepis sugeruje kolendrę. Nie każdy ją lubi, a ja lubię, kiedy wszystkim smakuje. Natka jest wtedy niezastąpiona. A zatem salsa, hummus, burrito, szakszuka i inne dania w standardzie doprawiane kolendrą, czasami okraszam tylko i wyłącznie pietruszką.
Kolejny mocny przepis w moich jadłospisach to pietruszkowe pesto. Pietruszkowe pesto przyrządzam z migdałów, orzechów włoskich, pekan, pestek słonecznika lub dyni. Do tego kilka kropli soku z cytryny, 1-2 ząbki czosnku, oliwa. Czasami także twardy ser. Takie pesto nadaje się nie tylko do makaronu. Uwielbiam smarować nim pieczywo, dodawać do białego sera, mieszać z jogurtem naturalnym tworząc dressing do sałaty albo marynatę do kurczaka. Pietruszka sprawdza się też doskonale jako posypka do pieczonych warzyw korzeniowych. Koniecznie wypróbuj pieczone w miodzie marchewki, posypane pistacjami, pietruszką i pestkami granatu. Klasyczne zastosowanie pietruszki w kuchni libańskiej to tabbouleh, czyli sałatka z pomidorów, ogórków i kuskusu doprawiona ogromną ilością świeżej pietruszki, mięty i sokiem z limonki. Zamień kuskus na kaszę jaglaną lub quinoa, a uzyskasz jeszcze zdrowszą przekąskę, idealną na upalne dni. Wyśmienite placuszki z cukinii, domowej roboty czosnkowe bułeczki albo kopytka z bobu też odnajdą się w towarzystwie natki.
Pietruszka jest domeną nie tylko dań wytrawnych. Doskonale łączy się z owocami w zielonych koktajlach. Ostatnio pokusiłam się też by dodać natkę do … ciasta! Tym razem padło na jaglany biszkopt z kremem kokosowo-ananasowym i owocami sezonowymi. Przepis poznacie już niedługo! Z pietruszki przygotowuje się także napar zwany potocznie herbatką pietruszkową.
Inspiracje
Więcej inspiracji znajdziesz na moim Pintereście w specjalnie stworzonej tablicy z przepisami dania i napoje z pietruszką w roli głównej – KLIK:
Właściwości zdrowotne pietruszki
O tym jak cenna pod względem żywieniowym jest natka (i korzeń!) pietruszki można by napisać książkę! Botanicy cenią ją od niepamiętnych czasów, ale jej dobre imię nie blednie z biegiem lat. Wręcz przeciwnie – wracamy do korzeni i chcemy zapobiegać, zamiast leczyć.
Poznaj 10 faktów o pietruszce!
- Pietruszka (zielona część) to doskonałe źródło witaminy C. 100 g liście zawiera ponad 175g kwasu askorbinowego, co w praktyce oznacza, że zjedzenie garści siekanej pietruszki dziennie zapewnia pokrycie 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C! Pamiętaj jednak, że temperatura i długotrwałe przechowywanie zabiera część witaminy C zawartej w natce, dlatego najzdrowsza jest pietruszka surowa.
- Pomaga w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. 100 g natki to aż 5g żelaza, a obecność witaminy C i kwasu foliowego sprawia, że jest ono dobrze przyswajalne. W diecie wegan i wegetarian to jedno z najlepszych źródeł żelaza. Świetnie łączy się też z czerwonym burakiem i kiszoną kapustą. W przypadku diety mięsnej będzie genialnie uzupełniać dania z wątróbki i czerwonego mięsa dostarczając antyoksydacyjnej witaminy C.
- Świetnie wpływa na stan skóry i wzrok, a to dlatego, że natka jest prawdziwą bombą karotenową. Garść natki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A! Warto łączyć ją z orzechami i/lub dobrej jakości oliwą, aby umożliwić wchłanianie tej rozpuszczalnej w tłuszczu witaminy. Wspominałam już o pesto, prawda? No właśnie – polecam!
- To dobre źródło magnezu. Intensywnie zielony kolor może oznaczać tylko jedno – chlorofil, czyli zielony barwnik posiadający w swoim składzie magnez. Pijesz dużo kawy, Twój tryb życia jest stresujący, dużo trenujesz? Pietruszka jest dla Ciebie!
- Odświeża oddech! Zazwyczaj celem odświeżenia oddechu sięgamy po miętę, ale tak naprawdę pietruszka jeszcze skuteczniej zabija nieprzyjemny zapach z ust. Nie polecam jej jako alternatywy pasty do zębów, ale na pewno warto podsunąć ten pomysł opornym palaczom w towarzystwie. Żucie natki naprawdę usuwa zapach tytoniu, a poza tym dostarcza tak bardzo potrzebnej palącym witaminy C.
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Antyoksydacyjne witaminy, flawonoidy oraz zawarta w pietruszce mirystycyna pomagają chronić organizm przed zachorowaniem na nowotwór.
- Wspomaga odporność organizmu. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne.
- Pomaga w trawieniu, wspiera wątrobę i pracę nerek.
- Natka pietruszki jedzona regularnie w większych ilościach łagodzi bóle menstruacyjne, ponieważ działa przeciwzapalnie.
- Polecana jest osobom cierpiącym z powodu podwyższonego poziomu cholesterolu i z wysokim ryzykiem występowania chorób serca.
Uprawa i przechowywanie pietruszki
W przeciwieństwie do kapryśnej kolendry czy wymagającego tymianku, pietruszka to doskonały kompan doniczkowych upraw! Nie jest wymagająca i rośnie przez cały rok. Wystarczy jej dobrze nasłoneczniony parapet. Jeśli pokusisz się o przesadzenie swojej pietruszki do większej doniczki, wybierz odpowiednią glebę. Pietruszka nie lubi kwaśnego podłoża dlatego kupując ziemię postaw na tę zasadową, bogatą w składniki odżywcze (skądś musi czerpać żelazo!). W kwestii podlewania zasada jest prosta – złoty środek, czyli wilgotno, ale nie zbyt mokro. Zbyt suche podłoże sprawi, że pietruszka przestanie rosnąć i zwiędnie. Zbyt duża wilgotność może skończyć się rozwojem grzybów i gniciem. Najbezpieczniej podlewać roślinę dostarczając wodę do podstawki.
Kiedy zdecydujemy się na ostre cięcie, musimy liczyć się z tym, że dłużej niż 3-4 dni natka nie wytrzyma, a z każdą godziną jej wartości odżywcze będą mniejsze. O ile żelazo w magiczny sposób nie zniknie, to witamina C i A będą ulegały procesom utleniania. Dlatego najzdrowiej jeść pietruszkę na bieżąco, prosto z doniczki. Jeśli jednak wyjeżdżasz na miesięczne wakacje i nie chcesz zostawić swojego zielnika na pastwę losu to sugeruję mrożenie. Umytą, osuszoną ręcznikiem natkę, drobno siekamy, wkładamy do szczelnego pojemnika i zamrażamy. Jest to najmniej inwazyjna forma utrwalania pietruszki zarówno pod względem zdrowotnym jak i smakowym.
Przekonani? Moje propozycje dań z wykorzystaniem natki pietruszki już niebawem, a tymczasem koniecznie zajrzyjcie na stronę partnera naszego bloga – producenta ziół doniczkowych marki Baziółka:
Artykuł powstał we współpracy z marką Baziółka – producentem świeżych ziół doniczkowych.
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!