Pieczony pasztet z czerwonej soczewicy
- 12 stycznia, 2017
- od
- Viola Urban
Ale pasztet! Bogaty w białko roślinne, błonnik i witaminy z grupy B. Do tego całkowicie wegański i pełen smaku. Świetnie sprawdzi się nie tylko w diecie wegetarianina, ale każdego kto chce choć w niewielkim stopniu ograniczać mięso.
Składniki (1 duża keksówka – 10 porcji)
- 1,5-2 szklanki czerwonej soczewicy
- 2 niewielkie marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- 1 cebula
- ząbek czosnku (opcjonalnie)
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 3 czubate łyżki odtłuszczonego siemienia lnianego (można też użyć zmielonych otrębów owsianych)
- łyżka sosu sojowego ciemnego
- przyprawy: pieprz czarny, słodka papryka, płatki chili, imbir mielony, mielona kolendra
- opcjonalnie: 100 g ugotowanej kaszy jaglanej (około 30-35 g suchej kaszy)
- opcjonalnie: 10-20 g posiekanych orzechów włoskich do posypania
Pasztet z soczewicy – przygotowanie
Soczewicę namaczamy w dużej ilości wody przez 2-3 godziny. Odcedzamy. Wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy do miękkości. W tym samym czasie na niewielkim ogniu szklimy drobno pokrojoną cebulę wraz z przyprawami. Po 3-4 minutach dodajemy marchewkę i pietruszkę startą na tarce o drobnych oczkach. Dusimy pod przykryciem aż włoszczyzna lekko zmięknie.
Warzywa łączymy z odciśniętą soczewicą (kaszą jaglaną), siemieniem lnianym i sosem sojowym. W razie potrzeby doprawiamy.
Masę przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180º C na około 40 minut.
Wartość odżywcza 10 porcji pasztetu z soczewicy
1 sugerowana porcja wegańskiego pasztetu z soczewicy dostarcza około:
- 140 kcal
- 8 g białka
- 4 g tłuszczu
- 17 g węglowodanów
- 3,5 g błonnika
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!