Okiem Dietetyka Podcast #40… jakie badania profilaktyczne warto wykonywać raz do roku?

Niestety ponad połowa Polaków nie bada się regularnie, a z sondaży wynika także, że część z nas nie wie, jakie badania profilaktyczne należy wykonywać w danym wieku. W istocie badanie się nawet wtedy, gdy nic nam nie dolega, pozwala na wykrycie pewnych zaburzeń we wcześniejszym stadium, co zwiększa szansę wyleczenia. Myślę, że każdemu znane jest powiedzenie “lepiej zapobiegać niż leczyć”, które niezwykle trafnie wpisuje się w tematykę dzisiejszego podcastu. Badania profilaktyczne mogą być pierwszym krokiem do poprawy jakości swojego życia i znalezienia przyczyny męczących nas objawów – nawet tak prostych jak nadmierne zmęczenie, kiepski stan skóry i paznokci albo wypadanie włosów. Wiele schorzeń ma właśnie tego typu niespecyficzne objawy i jedynie badanie krwi pozwoli realnie ocenić nasz stan zdrowia.

Mamy więc nadzieję, że ten podcast będzie bodźcem dla niejednego słuchacza, słuchaczki do sprawdzenia stanu swojego zdrowia. Materiał przygotowałyśmy we współpracy z marką uPacjenta. W ramach współpracy mamy dla Ciebie zniżkę 15% na domowe badania krwi z kodem OKIEMDIETETYKA. Badania, które zrobisz bez wychodzenia z domu! Same również skorzystałyśmy z takiej usługi i w tym odcinku dzielimy się swoimi wrażeniami.

W tym miesiącu z podcastów dowiesz się:

Dlaczego nie wykonujemy badań profilaktycznych?

Nie chcemy podawać Wam gotowych wymówek, ale warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego ludzie regularnie się nie badają. Pozwoli to znaleźć dopasowane do tego problemu rozwiązanie.

Przede wszystkim często nie mamy takiej świadomości, że przynajmniej raz w roku warto profilaktycznie się przebadać. Niekiedy brakuje nam także medycznej wiedzy, która pozwoli wybrać odpowiednie badania. W konsekwencji odwlekamy wykonanie badań, nierzadko obawiając się złych wyników. Niestety odkładanie w czasie badania nie sprawi, że nie będziemy chorzy, a choroba przestanie się rozwijać. Przeciwnie! Badania profilaktyczne mogą nas przed tym jedynie uchronić. Warto pamiętać o tym, że nie robimy ich tylko po to, żeby wykrywać zaburzenia i choroby, ale też po to, by utwierdzić się, że wszystko jest w porządku i mieć spokojną głowę.

Częstą obawą przed robieniem badań krwi jest to, że należy udać się do przychodni czy punktu pobrań, gdzie możemy złapać jakąś infekcję. Przez pandemię jest do dodatkowo nasilone i jeśli nie musimy wychodzić z domu, to tego nie robimy. Dla osób, które nie lubią samej atmosfery szpitala, z pewnością jest to zbawienie – jednak dla naszego zdrowia zdecydowanie nie. Dodatkowo osoby starsze czy z niepełnosprawnościami mogą mieć zwyczajnie problem, aby do przychodni dotrzeć z uwagi na zmniejszoną mobilność.

Jednak nie oszukujmy się – przeciętny Kowalski najczęściej zrzuca winę po prostu na brak czasu i długie kolejki, które cały ten proces wydłużają. Mamy takie przekonanie, że inne rzeczy są w