Jedz wegański smalec – jest zdrowy!
- 29 stycznia, 2016
- od
- Viola Urban
Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać? Pamiętacie? Tak brzmiała reklama jednego ze środków piorących w latach 90-tych! Dzisiaj ja przedstawiam wegański smalec – alternatywę dla lubianego w Polsce smarowidła. Nie widać różnicy w smaku, a kalorii ma aż 4-krotnie mniej! W dodatku dostarcza o wiele więcej cennych składników odżywczych. Przygotowanie trwa dosłownie 15 minut, a smak jest tak podobny, że można się „nabrać”. Znam wielu fanów klasycznego smalcu ze skwarkami z moim tatą na czele! Sama też nie odmawiam, kiedy jestem w górach i wracam ze szklaku po całym dniu. To dla mnie odskocznia od zdrowego jedzenia, ale lubię ten smak i postanowiłam stworzyć mniej inwazyjną wersję!
Dlaczego warto? Błonnik, średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT), omega-3, składników mineralnych i witamin z grupy B. Kasza gryczana, strączki, dobrej jakości tłuszcze o stabilnej strukturze, a do tego bogate w przeciwutleniacze przyprawy. Sycące, bardzo aromatyczne i zdrowe. Nic tylko smarować pajdę smalcem i to bez wyrzutów sumienia!
Składniki [2 niewielkie słoiczki wegańskiego smalcu]
- 240 g ugotowanej białej fasoli
- 1 małe jabłko
- 1 biała cebula
- 3 łyżki kaszy gryczanej niepalonej (może być też palona)
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- czubata łyżka siemienia lnianego
- 2 liście laurowe
- 2 ziela angielskie
- 1 łyżeczka majeranku
- sól, pieprz czarny, majeranek
- opcjonalnie: 2-3 suszone śliwki
Przygotowanie
Kaszę gryczaną gotujemy al dente – powinna być lekko chrupiąca. Fasolę miksujemy z siemieniem lnianym na gładki krem. Odstawiamy na bok. Cebulę kroimy w drobną kostkę. Jabłko obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i szklimy cebulę. Dodajemy liście laurowe, ziela angielskie, jabłko i dusimy przez 3-4 minuty na niewielkim ogniu. Następnie dodajemy odcedzoną kasze gryczaną i dokładnie mieszamy. Kiedy lekko przestygnie mieszamy ze zmiksowaną fasolą, doprawiamy solą, pieprzem i roztartym majerankiem. Przekładamy do słoiczków. Opcjonalnie możemy dodać drobno pokrojone suszone śliwki. Wegański smalec gotowy!
Z tej ilości składników otrzymamy około 450 g pasty z fasoli. 100 g wegańskiego smalcu ma około 200 kcal. Dla porównania 100 g smalcu ze skwarkami ma około 800 kcal w 100 g.
Teraz wystarczy tylko dobry, żytni chleb na zakwasie i ogórek kiszony.
Smakuje tak, że większość z Was nie uwierzy, że ten smalec jest wegański!
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!