Hummus – najlepszy przepis
- 05 września, 2016
- od
- Viola Urban
Hummus w klasycznej wersji smakowej to jedna z moich ulubionych potraw. Kiedy tylko widzę hummus w karcie dań podczas wizyty w restauracji, zawsze próbuję! Czasami się zachwycam, a czasami trafiam na kompletną klapę. Sekretem jest idealnie kremowa konsystencja i odpowiednio dobrane przyprawy. Dobra oliwa, tahini i mielony kmin rzymski to nie wszystko, przyda się też odrobina świeżego tymianku, kolendra, czosnek, sok z cytryny i/lub zatar. Niektórzy doprawiając hummus używają przyprawy o nazwie 7 przypraw arabskich, w skład której wchodzi zmielone ziele angielskie, czarny pieprz, cynamon, goździki, kolendra, imbir, gałka muszkatołowa. Warto ją mieć w swojej szafce.
Składniki:
- 300 g ugotowanej ciecierzycy + 3-4 łyżki zalewy / aquafaby*
- łyżka oliwy z oliwek
- łyżka pasty sezamowej tahini
- sok z 1/4 niewielkiej cytryny
- mały ząbek czosnku
- sól morska
- pieprz świeżo mielony
- kmin rzymski, czyli kumin (około 2-3 szczypty)
- opcjonalnie: przyprawa zatar lub miks 7 przypraw arabskich
Dodatki, do podania:
- kilka łyżek ugotowanej ciecierzycy
- świeże zioła wg uznania: kolendra, pietruszka i/lub tymianek
- sezam biały lub czarny
- oliwa z oliwek
* Aquafaba – woda z gotowania ciecierzycy – jeśli Ci zostanie przygotuj z niej wegańską bezę! Doskonały przepis na bezę bez jajek znam z książki fit słodkości Kingi Paruzel. Doskonały przepis jest też dostępny na blogu Eryka, o tutaj: http://ervegan.com/2016/04/weganska-beza/ !
Jeśli używasz ciecierzycy ugotowanej, wybieraj tę w szklanych słoiczkach. Ciecierzyca w puszcze niestety nie jest zbyt zdrowa z powodu zanieczyszczenia bisfenolem. A jeśli masz czas to najlepiej ugotuj ją samodzielnie. Najpierw namaczaj ciecierzycę w dużej ilości zimnej wody przez około 12 godzin, a później gotuj do miękkości przez około 60 minut.
Przygotowanie:
W misie thermomixa lub blendera o dużej mocy umieszczamy wszystkie składniki (poza aquafabą) i miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Stopniowo dodajemy wodę z zalewy. Ilość zależy od preferencji: inni lubią hummus bardziej gęsty, ja zdecydowanie bardziej preferuję hummus kremowy. Teraz smakujemy pastę z ciecierzycy i doprawiamy finalnie do smaku wg uznania. Pastę podajemy z całymi ziarnami ugotowanej ciecierzycy, posiekanymi świeżymi ziołami, sezamem i surową oliwą.
Hummus najlepiej smakuje ze słupkami chrupiących warzyw (marchewka, seler naciowy, ogórek). Do podania pasty warto podać też pieczywo, pełnoziarniste krakersy, wytrawne gofry, paluszki chlebowe lub opiekaną tortillę.
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!