Bezsernik jaglany z karmelem daktylowym
- 25 lutego, 2016
- od
- Viola Urban
Bezsernik jaglany, czyli jagielnik. Absolutny hit! Całkowicie roślinne ciacho, które pokochają nie tylko weganie. Jest bezglutenowe, pozbawione laktozy, nie dodałam do niego mąki ani cukru. Co ważne ciasto nie wymaga piekarnika, a jedynie dobrego blendera i chwili wolnego czasu.
Zapraszam na porcję wegańskiego bezsernika na orzechowym spodzie a la nutella i karmelową polewą z daktyli. Poezja!
Składniki na 12 porcji bezsernika jaglanego:
Spód orzechowy a la nutella
- 200 g orzechów laskowych
- łyżka naturalnego kakao
- 50 g daktyli
- 50 ml bardzo gorącej wody
Masa „sernikowa” z kaszy jaglanej
- 200 g kaszy jaglanej
- 1,5-2 szklanki mleka roślinnego – ja użyłam ryżowo-migdałowego – jest lekko słodkie
- laska wanilii lub opcjonalnie naturalny cukier waniliowy
- 70 g orzechów nerkowca
- opcjonalnie łyżka syropu z agawy lub ksylitolu
- szczypta soli
Polewa karmelowo-orzechowa z daktyli
- 100 g daktyli
- 70 ml wody
- 2 łyżki masła orzechowego
- sól (jeśli masło orzechowe nie jest solone)
Dodatkowo
- 10 g gorzkiej czekolady min 70% kakao
Sposób przygotowania
Daktyle moczymy we wrzątku (w dwóch osobnych naczynkach te potrzebne do spodu i te do polewy). Nerkowce również namaczamy w gorącej wodzie. Kaszę jaglaną gotujemy w zgodnie z przepisem na opakowaniu. Kiedy wchłonie całą wodę dodajemy nasionka z laski wanilii oraz mleko roślinne i doprowadzamy do wrzenia. Po około 5 minutach zdejmujemy z ognia i odstawiamy do wystudzenia. W tym czasie orzechy mielimy na mąkę i przesypujemy do miski. Mieszamy z kakao. Mniejszą porcję daktyli miksujemy na gładką masę z 50 ml ciepłej wody. Masę przekładamy do mąki orzechowej i dokładnie mieszamy. Zagniatamy aż wszystkie składniki dokładnie się połączą. Na wyłożonej papierem lub folią spożywczą formie do tarty lub okrągłej tortownicy wylepiamy równomiernie spód orzechowy. Lekko przestudzoną kaszę jaglaną miksujemy na gładki krem razem z osączonymi nerkowcami. W razie potrzeby dosładzamy syropem z agawy lub ksylitolem. Lekko ciepłą masę przekładamy na spód orzechowy i równomiernie rozprowadzamy. Większą porcję daktyli miksujemy z wodą i masłem orzechowym. Masę „karmelową” wylewamy równomiernie na wierzchu ciasta. Całość posypujemy wiórkami gorzkiej czekolady. Schładzamy.
Z podanej wyżej ilości składników powstaje 12 porcji ciasta.
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!