Bezglutenowe pierogi gryczane z soczewicą i kapustą
- 15 grudnia, 2016
- od
- Viola Urban
Sztuka zrobienia dobrych pierogów wymaga lat praktyki. Nawet pierogi z mąki pszennej robione klasyczną metodą można spektakularnie popsuć, a co dopiero, kiedy mąka jest bezglutenowa! Jeśli macie ochotę na zdrowszą wersję pierogów bez zaparzania ciasta wybierzcie bazę z moich poprzednich przepisów – jest doskonała i zawsze wychodzi. Orkiszowa baza przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom klasyki. Jeśli jednak z różnych przyczyn stosujesz dietę bezglutenową, to na pewno mój najnowszy przepis przypadnie Ci do gustu. Bezglutenowe pierogi gryczane z parzonego ciasta wypełnione kapustą z grzybami wzbogaconą czerwoną soczewicą i majerankiem. Z tego ciast możesz przygotować klasyczne lub wegańskie ruskie (z tofu zamiast twarogu), z farszem z soczewicy i marchewki lub tradycyjne z kapustą i grzybami. Święta pełną gębą!
Składniki (6-8 porcji)
Bezglutenowe pierogi gryczane
- 200 g mąki gryczanej (powinna być jak najbardziej miałka, drobno zmielona)
- 100 g skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno
- sól himalajska
- około 240-260 ml bardzo gorącej wody
Farsz z kapusty kiszonej, grzybów i soczewicy
- 300 g kiszonej (nie kwaszonej!!!) kapusty
- 10-20 g suszonych borowików
- pół cebulki
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 100 g czerwonej soczewicy
- świeży majeranek
Bezglutenowe pierogi gryczane – przygotowanie
Cebulkę drobno kroimy i szklimy na oleju z odrobiną soli. Dodajemy dokładnie odciśniętą, posiekaną kapustę kiszoną, pokrojone na małe kawałki namoczone grzyby i dusimy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około 30-45 minut. W tym czasie gotujemy wg przepisu na opakowaniu namoczoną przez minimum 6 godzin soczewicę. Odcedzamy i łączymy z kapustą. Doprawiamy solą, pieprzem i świeżym majerankiem. Odstawiamy do wystudzenia.
W misce łączymy mąkę gryczaną ze skrobią i solą. Dodajemy olej oraz gorącą wodę. Na początku ciasto mieszamy łyżką lub mikserem, a później dokładnie wyrabiamy ciasto rękoma. Kiedy ciasto stanie się elastyczne delikatnie podsypujemy je mąką gryczaną i wałkujemy. Ciasto musi być nieco grubsze od klasycznych pierogów, bo inaczej rozpada się w czasie gotowania. Wykrawamy kółka. Na każde nakładamy łyżeczkę farszu i sklejamy brzegi.
Pierogi gotujemy w dużej ilości osolonej wody przez minutę od wypłynięcia na powierzchnię. Podajemy z surowym olejem rzepakowym i nasionami lnu.
Wartość odżywcza 6 porcji pierogów
1 porcja (u mnie 5 pierogów) ma około:
- 310 kcal
- 10 g białka
- 9 g tłuszczu
- 46 g węglowodanów
- 9 g błonnika
Przepis powstał we współpracy z marką Baziółka – producentem świeżych ziół doniczkowych
Mam na imię Viola Urban i wyzwolę w Tobie apetyt na zdrowe odżywienie. Od ponad 10 lat, razem ze wspierającymi blog ekspertami, dzielę się wiedzą, opinią i inspiracjami kulinarnymi. Czytając nasze wpisy poznasz podstawowe i zaawansowane informacje z zakresu zdrowego odżywiania i nauczysz się gotować naprawdę smacznie. Znajdziesz tutaj teksty merytoryczne, przepisy kulinarne, recenzje produktów, restauracji i książek, a także trochę motywacji i prawdziwych historii. Rozgość się - ten blog powstał dla Ciebie!